Uruchomienie programu „Pierwszy biznes —Wsparcie w starcie” 6 listopada 2014 drukuj

Mając na celu zwiększenie dostępności do kapitału, Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał wyboru pośredników finansowych, którzy od 17 listopada br. będą udzielać pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej dla:

-studentów ostatniego roku studiów;

-poszukujących pracy absolwentów szkół i uczelni, w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;

-osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy.

Pożyczkobiorcy będą mogli otrzymać wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie m.in. zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania, czy też rozliczeń finansowych.

Wybrani przez BGK pośrednicy udzielać będą również pożyczek dla podmiotów gospodarczych, z przeznaczeniem na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnych, w tym bezrobotnych skierowanych przez powiatowe urzędy pracy.

Zgodnie z ustawą, kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi maksymalnie 20-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie ok. 74 tys. zł), natomiast pożyczka na utworzenie miejsca pracy maksymalnie 6-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ok. 22 tys. zł). Podstawową zaletą pożyczki jest jej niskie oprocentowanie (aktualnie – 0,56%
w skali roku) oraz długi okres spłaty – do 7 lat z możliwością rocznej karencji w spłacie kapitału. Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis. Środki na uruchomienie programu pochodzą z Funduszu Pracy. Na lata 2014 — 2016 BGK dysponuje kwotą 120 mln zł, program natomiast będzie realizowany do 2021 roku.

Program “Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” realizowany będzie w całej Polsce. Listę pośredników w udzielaniu pożyczek można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.