Wstępna informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim w maju 2015 r. 10 czerwca 2015 drukuj

• Liczba bezrobotnych

Z danych przekazanych przez powiatowe urzędy pracy wynika, że w dniu 31 maja 2015 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 115 715 bezrobotnych. Było to o 6126 osób (5,0%) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca i o 21 585 osób (15,7%) mniej niż w końcu maja 2014 roku.

Według wstępnych informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych w Polsce w końcu maja 2015 r. w odniesieniu do kwietnia zmniejszyła się o 77,9 tys. osób, czyli 4,4% (w analogicznym okresie w roku 2014 odnotowano w tym zakresie spadek o 92,3 tys. osób, czyli 4,4%.). W stosunku do maja 2014 r. liczba bezrobotnych w kraju zmniejszyła się o 282,4 tys. osób (14,2%).

Wstępne dane dla kraju dostępne są na stronie MPiPS.

Spadek liczby bezrobotnych (w odniesieniu do poprzedniego miesiąca) wystąpił we wszystkich powiatach województwa (od 49 osób w powiecie wąbrzeskim do 699 osób w powiecie inowrocławskim).

W maju ubiegłego roku liczba bezrobotnych w odniesieniu do poprzedniego miesiąca spadła w województwie o 6211 osób (4,3%).

• Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

W maju 2015 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim 9089 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 2,6% mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 45,3% więcej niż w maju 2014 r.).

Załącznik: tabele z liczbą bezrobotnych oraz wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według powiatów.