Pieniądze na szkolenia pracowników – Krajowy Fundusz Szkoleniowy. 1 Septembre 2014 imprimer

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to nowy instrument, który wprowadza znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ma on wspierać pracodawców w kształceniu osób pracujących. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań rynku pracy. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) dofinansuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników w wieku 45+. Powiatowe urzędy pracy z województwa kujawskopomorskiego otrzymały na ten cel 1 470 tys. .

Kto może skorzystać ze środków KFS?

O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także, czy jest to praca na pełen czy część etatu. Ponadto – pracodawca jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy.

Środki KFS można przeznaczyć na:

1. Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ze środków KFS.
2. Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
3. Egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
4. Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
5. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Tematyka szkoleń, które odbędą pracownicy, nie jest odgórnie narzucona i decyduje o niej sam pracodawca.

Wysokość dofinansowania z KFS:

• Pracodawca, który zatrudnia 10 i więcej pracowników może otrzymać 80% dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego
    z własnych środków pokryje 20% kosztów.
  • Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników może otrzymać 100% dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego.

Maksymalna wartość dofinansowania to 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Gdzie składać wnioski ?

Wnioski należy składać do powiatowego urzędu pracy (pup) właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

Wnioski dostępne są na stronach internetowych pup lub w ich siedzibach. Liczy się kolejność składania wniosków.

Szczegółowych informacji udzielają:

pracownicy powiatowych urzędów pracy województwa kujawskopomorskiego (lista)
pracownicy Punktu Informacji i Promocji WUP w Toruniu
RUCHE. Autoroute Chełmińska 30 (pokój 507), 87-100 Torun,