Zatrudnianie cudzoziemców wg uproszczonych procedurstatystyka 1 Octobre 2014 imprimer

Z danych statystycznych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu wynika, że coraz więcej cudzoziemców w województwie kujawsko-pomorskim pracuje w ramach tzw. uproszczonej procedury zezwalającej na podjęcie zatrudnienia bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Ustawodawca określił, że procedurą mogą zostać objęci  obywatele Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdowy, Armenii  oraz Gruzji, a okres zatrudnienia nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ta formuła zatrudnienia jest coraz popularniejsza wśród pracodawców z uwagi na bezpłatną procedurę-wymagana jest tylko rejestracja przez pracodawcę oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy oraz uzyskanie na tej podstawie przez cudzoziemca wizy pobytowej uprawniającej do wykonywania pracy.

Według stanu na dzień 31.08.2014 r. Powiatowe Urzędy Pracy w naszym województwie zarejestrowały 4877  oświadczeń przy 2919 oświadczeniach za cały 2013 r. Najwięcej oświadczeń tj. 91,1% (4443) pracodawcy zarejestrowali dla obywateli  Ukrainy.

Bieżące dane statystyczne, aktualne przepisy oraz druki do pobrania dostępne na http://wup.torun.pl/urzad/zatrudnienie-cudzoziemcow/.

Ogólnopolskie dane statystyczne w zakresie rejestracji oświadczeń za I półrocze 2014 r. http://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/cudzoziemcy-pracujacy-w-polsce-statystyki/.