Podpisanie umów w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 15 Mai 2015 imprimer

Na podstawie Porozumienia pomiędzy Ministrem Infrastruktury i Rozwoju a Województwem Kujawsko-Pomorskim w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z dnia 13 Janvier 2015 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu pełni funkcję IP PO WER dla Osi I Osoby młode na rynku pracy w ramach:

• Działania 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracyprojekty pozakonkursowe (PUP),
  • Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracyprojekty konkursowe (realizowane przez instytucje rynku pracy).

Na realizację projektów w latach 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój województwu przyznana została kwota 118 555 040 Euro, w tym na:

• projekty pozakonkursowe PUP – 100 771 784 Euro,
  • projekty konkursowe – 17 783 256 Euro.

Sur 14 Mai 2015 r. pomiędzy WUP w Toruniu działającym w imieniu Województwa Kujawsko-Pomorskiego a 20 powiatowymi urzędami pracy zostały podpisane umowy o dofinansowanie projektów pozakonkursowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w zakresie Działania 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracyprojekty pozakonkursowe (PUP), Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych na łączną kwotę 58 478 557,54 . W ramach tych projektów zostanie objętych wsparciem 7 796 personnes bezrobotnych do 29 roku życia, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu. Wśród osób, które zostaną objęte wsparciem 2 704 będą stanowiły osoby długotrwale bezrobotne i 128 osoby niepełnosprawne.
W ramach projektów PUP udzielane będzie indywidualne i kompleksowe wsparcie, obejmujące co najmniej trzy elementy pomocy.
Dwa z nich wskazane zostały jako obligatoryjne:

• identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy i sporządzenie IPD,
  • objęcie uczestnika projektu poradnictwem zawodowym lub pośrednictwem pracy.

Trzeci i kolejne wskazane zostały jako fakultatywne i wynikać będą z diagnozy potrzeb osób, którym wsparcie będzie udzielane oraz sytuacji na lokalnych rynkach pracy i potrzeb pracodawców. Fakultatywne elementy pomocy obejmują wsparcie w postaci m.in.: staży (75,8%), szkoleń (16,1%), przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (5,2%), prac interwencyjnych (1,9%), bonów szkoleniowych i bonów na zasiedlenie (1%). Ww. formy wsparcia w projektach PUP będą realizowane zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W projektach powiatowych urzędów pracy musi zostać osiągnięta efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej:

• 43% w przypadku objęcia wsparciem osób niewpisujących się do żadnej z poniższych grup,
  • 17% w przypadku objęcia wsparciem osób niepełnosprawnych,
  • 35% w przypadku objęcia wsparciem osób długotrwale bezrobotnych,
  • 36% w przypadku objęcia wsparciem osób o niskich kwalifikacjach.

Pobierz: zestawienie podpisanych umów