Wstępna informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim w listopadzie 2015 r. 10 grudnia 2015 drukuj

• Liczba bezrobotnych

Z danych przekazanych przez powiatowe urzędy pracy wynika, że w dniu 30 listopada 2015 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 104 117 bezrobotnych. Było to o 1092 osoby (1,1%) więcej niż w końcu poprzedniego miesiąca ale o 20 028 osób (16,1%) mniej niż w końcu listopada 2014 roku.

Wzrost liczby bezrobotnych wystąpił w 17 powiatach województwa (od 2 osób w powiecie rypińskim do 210 osób w powiecie lipnowskim). W 6 powiatach odnotowano spadek: od 10 osób w powiecie mogileńskim do 166 osób w Toruniu.

W listopadzie ubiegłego roku liczba bezrobotnych, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrosła w województwie o 1043 osoby (0,8%).

Według wstępnych informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych w Polsce w końcu listopada 2015 r. wyniosła 1 532,7 tys. osób, tak więc w odniesieniu do października wzrosła o 15,8 tys. osób, czyli 1,0% (w analogicznym okresie w roku 2014 odnotowano w tym zakresie wzrost o 14,7 tys. osób, czyli 0,8%.). W stosunku do listopada 2014 r. liczba bezrobotnych w kraju zmniejszyła się o 266,8 tys. osób (14,8%).

Wstępne dane dla kraju dostępne są na stronie MRPiPS.

• Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

W listopadzie 2015 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim 5910 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 28,8% mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 16,5% więcej niż w listopadzie 2014 r.)

Załącznik: tabele z liczbą bezrobotnych oraz wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według powiatów.