Wstępna informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim w sierpniu 2016 r. 7 września 2016 drukuj

• Liczba bezrobotnych

Z danych przekazanych przez powiatowe urzędy pracy wynika, że w dniu 31 sierpnia 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 95 650 bezrobotnych. Było to o 800 osób (0,8%) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca i o 9715 osób (9,2%) mniej niż w końcu sierpnia 2015 roku.

Spadek liczby bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w 16 powiatach województwa (od 8 osób w powiecie bydgoskim do 161 osób w powiecie sępoleński). Wzrost liczby bezrobotnych dotyczył 7 powiatów (od 12 osób w Toruniu do 93 osób w powiecie lipnowskim).

W sierpniu ubiegłego roku liczba bezrobotnych, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się w województwie o 2287 osób (2,1%) i w końcu miesiąca wyniosła 105 365 bezrobotnych.

Według wstępnych informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych w Polsce w końcu sierpnia 2016 r. wyniosła 1348,2 tys. osób, tak więc w odniesieniu do lipca 2016 zmniejszyła się o 13,3 tys. osób, czyli 1,0% (w analogicznym okresie w roku 2015 odnotowano w tym zakresie spadek o 22,1 tys. osób, czyli 1,4%). W stosunku do sierpnia 2015 r. liczba bezrobotnych w kraju zmniejszyła się o 215,4 tys. osób (13,8%).

Wstępne dane dla kraju dostępne są na stronie MRPiPS.

• Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

W sierpniu 2016 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim 8010 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 7,6% więcej niż w poprzednim miesiącu, ale o 7,5% mniej niż w sierpniu 2015 r.).

Załącznik: tabele z liczbą bezrobotnych oraz wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według powiatów.