Wstępna informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim w maju 2017 r 8 czerwca 2017 drukuj

• Liczba bezrobotnych

Z danych przekazanych przez powiatowe urzędy pracy wynika, że w dniu 31 maja 2017 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 89 513 bezrobotnych. Było to o 3468 osób (3,7%) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca i o 12 999 osób (12,7%) mniej niż w końcu maja 2016 roku.

Spadek liczby bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił we wszystkich powiatach województwa (od 35 osób w powiecie wąbrzeskim do 422 osób w powiecie inowrocławskim).

W maju ubiegłego roku liczba bezrobotnych, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się w województwie o 3701 osób (3,5%) i w końcu miesiąca wyniosła 102 512 bezrobotnych.

Według wstępnych informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych w Polsce w końcu maja 2017 r. wyniosła 1203,4 tys. osób, w odniesieniu do kwietnia 2017 zmniejszyła się o 49,3 tys. osób, czyli 3,9% (w analogicznym okresie w roku 2016 odnotowano w tym zakresie spadek o 64,9 tys. osób, czyli 4,3%). W stosunku do maja 2016 r. liczba bezrobotnych w kraju zmniejszyła się o 253,4 tys. osób (17,4%).

Wstępne dane dla kraju dostępne są na stronie MRPiPS.

• Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

W maju 2017 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim 8863 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej (o 11,9% więcej niż w poprzednim miesiącu i o 20,6% więcej niż w maju 2016 r.).

Załącznik: tabele z liczbą bezrobotnych oraz wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według powiatów.