Wstępna informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim w sierpniu 2017 r 6 września 2017 drukuj

• Liczba bezrobotnych

Z danych przekazanych przez powiatowe urzędy pracy wynika, że w dniu 31 sierpnia 2017 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 83 863 bezrobotnych. Było to o 983 osoby (1,2%) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca i o 11 714 osób (12,3%) mniej niż w końcu sierpnia 2016 roku.

Spadek liczby bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w 19 powiatach województwa (od 5 osób w Toruniu do 159 osób w powiecie lipnowskim), w powiecie aleksandrowskim liczba ta nie zmieniła się, natomiast wzrost odnotowano w 3 powiatach (od 6 osób w powiecie radziejowskim do 26 osób w powiecie mogileńskim).

W sierpniu ubiegłego roku liczba bezrobotnych, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się w województwie o 873 osoby (0,9%) i w końcu miesiąca wyniosła 95 577 bezrobotnych.

Według wstępnych informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych w Polsce w końcu sierpnia 2017 r. wyniosła 1137,3 tys. osób, w odniesieniu do lipca 2017 zmniejszyła się o 2,6 tys. osób, czyli 0,2% (w analogicznym okresie w roku 2016 odnotowano w tym zakresie spadek o 14,6 tys. osób, czyli 1,1%). W stosunku do sierpnia 2016 r. liczba bezrobotnych w kraju zmniejszyła się o 209,5 tys. osób (15,6%).

Wstępne dane dla kraju dostępne są na stronie MRPiPS.

• Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

W sierpniu 2017 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko‑pomorskim 7661 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 13,5% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 6,7% mniej niż w sierpniu 2016 r.).

Załącznik: tabele z liczbą bezrobotnych oraz wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według powiatów.