Europejskie Dni Pracodawców 2017 – EURES pomaga w poszukiwaniu pracowników z zagranicy 21 listopada 2017 drukuj

W  dniach 13-24 listopada br. w ramach inicjatywy sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia (EPSZ) odbywają się w krajach UE/EOG „Europejskie Dni Pracodawców 2017”. W organizację EPD 2017 zostały również włączone wojewódzkie (w tym tut. Urząd) i powiatowe urzędy pracy w Polsce, które zaplanowały szereg wydarzeń poświęconych wzmocnieniu współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia, a  lokalnymi pracodawcami, w szczególności małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy w Polsce, spadająca stopa bezrobocia to czynniki, które mogą istotnie wpłynąć na lokalne firmy, które stają przed koniecznością poszerzenia horyzontów, aby przyciągnąć najlepszych pracowników. Obecnie znalezienie odpowiednich kandydatów w regionie może być nie lada wyzwaniem.  Jednym z rozwiązań, jakie proponuje Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, jest rekrutacja pracowników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (łącznie 32 kraje) z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, będących do dyspozycji Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Zatrudnianie pracowników z innych krajów EOG może stanowić dla przedsiębiorstw szansę na znalezienie zmotywowanych i wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w przypadku niedoboru krajowej siły roboczej w niektórych sektorach gospodarki.

EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia powołana przez Komisję Europejską, aby wspierać mobilność pracowników na terytorium EOG. Celem sieci jest m.in. pomoc pracodawcom w poruszaniu się na europejskim rynku pracy poprzez międzynarodowe pośrednictwo pracy. EURES może zaoferować zamieszczenie ofert pracy na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej: eures.europa.eu , gdzie obecnie znajduje się ponad milion ogłoszeń o wakatach z całej Europy, a także udzielić pomocy w przeprowadzeniu rekrutacji kandydatów z wybranego kraju EOG. Do dyspozycji zarejestrowanych pracodawców jest baza kandydatów do pracy, licząca kilkaset tysięcy CV dostępnych po założeniu bezpłatnego konta. Pracodawcy mogą także otrzymywać CV odpowiadające wymaganiom bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail i tym samym zapoznawać się z kandydatami o odpowiednich kwalifikacjach. Dzięki zamieszczeniu na portalu działu „kalendarz wydarzeń” i możliwości zapisania się do newslettera pracodawcy mogą zaplanować i zgłosić swoje uczestnictwo w targach pracy i innych wydarzeniach związanych z naborami pracowników z krajów EOG.

Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z doradcami EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu w celu uzyskania szczegółowych informacji dot. usług sieci EURES i organizacji rekrutacji pod nr tel. 56 669-39-12 lub drogą elektroniczną:  ">eures małpa wup kropka torun kropka pl .