Dodatkowe pieniądze na wsparcie osób bezrobotnych dla powiatowych urzędów pracy województwa kujawsko-pomorskiego z Programu Wiedza Edukacja Rozwój 20 grudnia 2017 drukuj

W dniach 14, 15 i 18 grudnia 2017 r. pomiędzy WUP w Toruniu działającym w imieniu Województwa Kujawsko-Pomorskiego a 20 powiatowymi urzędami pracy zostały podpisane aneksy do umów o dofinansowanie projektów pozakonkursowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w zakresie Działania 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe (PUP), Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych zwiększające wartość projektów w roku 2018 do wysokości wynikającej z limitu tj. o 18 110 584,85 PLN do łącznej kwoty 115 863 199,85 PLN. W ramach tych projektów zostanie objętych wsparciem 12 658 osób bezrobotnych do 29 roku życia, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, w tym 3 372 osoby długotrwale bezrobotne i 239 osób niepełnosprawnych.

W ramach projektów PUP udzielane będzie indywidualne i kompleksowe wsparcie, obejmujące co najmniej trzy elementy pomocy: identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy i sporządzenie IPD, poradnictwo zawodowe lub pośrednictwo pracy i wg zdiagnozowanych potrzeb: staże (73%), szkolenia (6%), jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej (11%), doposażenie stanowiska pracy (2%), prace interwencyjne (1%), bony szkoleniowe, stażowe i na  zasiedlenie, studia podyplomowe i szkolenia z zakresu aktywnego poszukiwania pracy (łącznie 7%). Ww. formy wsparcia w projektach PUP będą realizowane zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy
.

W projektach powiatowych urzędów pracy musi zostać osiągnięta efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej:

• 43% w przypadku objęcia wsparciem osób niewpisujących się do żadnej z poniższych grup,
  • 17% w przypadku objęcia wsparciem osób z niepełnosprawnościami,
  • 35% w przypadku objęcia wsparciem osób długotrwale bezrobotnych,
  • 48% w przypadku objęcia wsparciem osób o niskich kwalifikacjach.