List Pani Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Elżbiety Rafalskiej, z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia 26 stycznia 2018 drukuj

Szanowni Państwo,

Przypadający 27 stycznia Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia upamiętnia podpisanie 99 lat temu przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Właśnie to wydarzenie jest powszechnie uznawane za początek polskich Publicznych Służb Zatrudnienia.

Obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia przewidziała ustawa z 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od 8 lat 27 stycznia jest okazją do wyrażenia słów uznania pod adresem Pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia za ich zaangażowanie w realizację polityki rządu w dziedzinie zatrudnienia, w tym za zapewnienie skutecznej pomocy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, a także efektywną współpracę z pracodawcami zgłaszającymi zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Obecna sytuacja na rynku pracy przedstawia się bardzo korzystnie. Dystans Polski do średniej w Unii Europejskiej w zakresie głównych wskaźników opisujących sytuację na rynku pracy z roku na rok jest coraz mniejszy. Systematycznie rośnie zatrudnienie i znacząco spada bezrobocie.

W II kwartale 2017 roku współczynnik aktywności zawodowej ludności w wieku produkcyjnym wyniósł 69,7 (w III kwartale 69,9%) i był o 3,6 punktu procentowego niższy niż w całej UE. W końcu listopada 2017 w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 067,7 tys. osób. To o 18,7% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. To najniższy poziom od 1991 roku.
Niezwykle cieszy, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec grudnia 2017 roku wyniosła 6,6%, co oznacza, że w stosunku do tego samego miesiąca przed rokiem spadła o 1,6 punktu procentowego.

Przywołane dane wskazują, że Polakom żyje się coraz lepiej, a wspólny wysiłek wielu podmiotów – w tym Pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia – wkładany w poszukiwanie rozwiązań i rozwiązywanie trudnych problemów współczesnego rynku pracy przynosi wymierne efekty.

Dziękując za dotychczasowe zaangażowanie w realizację polityki zatrudnienia, z całego serca życzę wszystkim Pracownikom Publicznych Służb Zatrudnienia sukcesów w codziennej pracy, satysfakcji z wykonywanych zadań oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Z wyrazami szacunku,
Elżbieta Rafalska