Wstępna informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim w listopadzie 2018 roku 10 grudnia 2018 drukuj

Liczba bezrobotnych

Z danych przekazanych przez powiatowe urzędy pracy wynika, że w dniu 30 listopada 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 71 082 bezrobotnych. Było to o 1597 osób (2,3%) więcej niż w końcu poprzedniego miesiąca, ale o 9015 osób (11,3%) mniej niż w końcu listopada 2017 roku.

Wzrost liczby bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w 21 powiatach województwa (od 1 osoby w powiecie wąbrzeskim do 259 osób w powiecie włocławskim). W 2 powiatach liczba bezrobotnych zmniejszyła się (o 15 osób w powiecie bydgoskim i 50 osób w Bydgoszczy).

W listopadzie ubiegłego roku liczba bezrobotnych, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrosła w województwie o 339 osób (0,4%) i w końcu miesiąca wyniosła 80 097 bezrobotnych.

Według wstępnych informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych w Polsce w końcu listopada 2018 r. wyniosła 951,6 tys. osób, w odniesieniu do października 2018 wzrosła o 14,3 tys. osób, czyli 1,5% (w analogicznym okresie w roku 2017 odnotowano w tym zakresie spadek o 1,8 tys. osób, czyli 0,2%). W stosunku do listopada 2017 r. liczba bezrobotnych w kraju zmniejszyła się o 116,1 tys. osób (10,9%).

Wstępne dane dla Polski dostępne są na stronie MRPiPS.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

W listopadzie 2018 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim 5668 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 19,2% mniej niż w poprzednim miesiącu  i o 5,4% mniej niż w listopadzie 2017 r.).

Załącznik: tabele z liczbą bezrobotnych oraz wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według powiatów.