Czym są gwarancje dla młodzieży?
W grudniu 2012 r. na szczeblu Unii Europejskiej został opracowany Pakiet na rzecz zatrudnienia młodzieży (Youth Employment Package). Częścią Pakietu jest inicjatywa ustanowienia Gwarancji dla młodzieży (Youth Guarantee).
W dniu 22 kwietnia 2013 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła zalecenie w sprawie ustanowienia Gwarancji dla młodzieży (2013 C 120/01), obligując wszystkie państwa do ich wdrożenia. Jako uzupełnienie dla realizacji Gwarancji dla Młodzieży (GdM), na szczycie Rady Europejskiej, w dniach 7-8 lutego 2013 r. podjęto decyzję o realizacji Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (Youth Employment Initiative), która ma być skierowana do regionów, w których poziom bezrobocia osób w wieku od 15 do 24 lat przekracza 25%.
Gwarancje dla młodzieży dotyczą zwalczania bezrobocia wśród młodzieży w wieku 15-29 lat. Niezależnie od tego, czy ludzie młodzi są zarejestrowani w urzędzie pracy, czy nie, inicjatywa ta ma zagwarantować im – dobrą jakościowo ofertę (zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia) dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb i sytuacji, w ciągu 4 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy lub od momentu przystąpienia do projektu.
Do kogo adresowany jest program?
Osobami kwalifikującymi się do wsparcia w ramach GdM, są osoby młode w wieku 15-29 lat, które spełniają łącznie trzy warunki, czyli nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą. Jest to grupa osób określana mianem NEET-s (Not in Education, Employment or Training).
W Polsce adresatami Gwarancji dla młodzieży będą w szczególności osoby zaliczane do następujących grup:
Formy wsparcia w ramach GdM
Plan realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce zakłada, że oferowane wsparcie będzie kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Chodzi o dobranie najskuteczniejszej formy wsparcia dla adresata programu, aby w ten sposób poprawić jego sytuację na rynku pracy lub pomóc mu w znalezieniu zatrudnienia.
Wsparcie w ramach GdM będzie się koncentrować na umożliwieniu zdobycia zawodu, zmiany zawodu lub podwyższenia posiadanych kwalifikacji zawodowych, zdobycia doświadczenia zawodowego i podjęcia zatrudnienia.
W związku z powyższym, młodzieży proponowane będą m.in. następujące formy wsparcia:
Zakres wsparcia będzie miał charakter standardowy oraz pogłębiony/kompleksowy, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb osób młodych. Wsparcie będzie finansowane ze środków krajowych, w ramach zadań realizowanych przez instytucje oraz ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Realizatorzy gwarancji dla młodzieży
Na szczeblu centralnym:
Na szczeblu regionalnym:
Działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu w ramach „GdM w województwie kujawsko-pomorskim”
W celu przygotowywania konkursów regionalnych w ramach Gwarancji dla młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim, WUP w Toruniu zorganizował cykl trzech spotkań, podczas których podjęto próbę wypracowania kryteriów dla projektów konkursowych mających na celu podnoszenie poziomu zatrudnienia osób młodych.
Celem ogólnym „Gwarancje dla młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim” było podjęcie dialogu/partnerstwa z instytucjami działającymi na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Efektem podjętego partnerstwa było zdiagnozowanie problemów i barier osób młodych w podjęciu zatrudnienia oraz wypracowanie rekomendacji do kryteriów dla projektów/działań mających na celu podniesienie poziomu zatrudnienia osób młodych. Dodatkowym efektem partnerstwa było wypracowanie metod współpracy instytucji działających w obszarze aktywizacji zawodowej i społecznej osób młodych.
Do partnerstwa zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele: pracodawców, organizacji zrzeszających studentów, Caritasu, szkół zawodowych, Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, powiatowych urzędów pracy, Ochotniczego Hufca Pracy oraz Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży, Biur Karier szkół wyższych, oraz instytucji mających doświadczenie w realizacji projektów skierowanych do osób młodych.
Tematem warsztatów było wsparcie dla młodzieży w wieku 18-24 lata (ze szczególnym uwzględnieniem tzw. NEET) oraz doświadczenia i propozycje uczestników, kryteria oceny proponowanych działań. Spotkania odbyły się :
Po całym cyklu warsztatów sporządzono raport obejmujący rekomendacje do kryteriów dla projektów/działań mających na celu podniesienie poziomu zatrudnienia osób młodych. Prezentacje rekomendacji do ww. kryteriów zostały przedstawione na konferencji podsumowującej cykl spotkań. Konferencja odbyła się 12 grudnia 2014 r.
Prezentacje omówione na konferencji:
– Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Pan Rafał Bartochowski
– Guala Closures DGS Poland – Aneta Kruk
– Związek Harcerstwa Polskiego – Paweł Biały
– Focus Training – Marzanna Królewicz
– Biuro Karier UMK – Tomasz Jankowski
– Irena Wolińska
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dotyczącymi Gwarancji dla młodzieży znajdującymi się na poniższych stronach internetowych:
Do pobrania:
Osoba publikująca: Adrian Osiński